Barvy, které nechávají dřevo dýchat

Časté dotazy

BARVY A OCHRANA UVNITŘ

MOHU PODLAHU NABARVIT JINOU BARVOU?

Ano, s Osmo Tvrdým voskovým olejem barevným nebo s Osmo Dekoračním voskem.

Naneste nátěr pevným štětcem z přírodních vláken, nechte nátěr pár minut působit a odstraňte přebytečný materiál hadříkem ve směru vláken dřeva. Pokud nechcete riskovat a chcete mít opravdu dokonalý povrch bez jakýkoliv drobných defektů nebo máte-li větší plochu a nechcete pracovat ručně na kolenou použijte údržbový stroj Osmo FloorXCenter a egalizujte štětcem natřenou podlahu bílým padem. Podlahu za dobrého větrání nechte schnout přes noc a poté naneste jeden ( první nátěr jste použili Tvrdý voskový olej barevný ) nebo dva tenké nátěry ( podklad jste použili Dekorační vosk) s Osmo Tvrdým voskovým olejem bezbarvým jako konečným nátěrem.

 

CO SE STANE, KDYŽ JE ČÁST POVRCHU DŘEVA POŠKOZENA?

Poškozená místa lze obrousit a – oproti mnoha obvyklým lakům – s Osmo produkty provést novou úpravu povrchu bez znatelných okrajů.

 

NA CO MUSÍM DBÁT U PODLAHY Z TVRDÉHO DŘEVA?

Některá tvrdá dřeva jako jatoba a merbau mohou na základě své tvrdosti a obsažených látek pohltit pouze málo materiálu. Proto doporučujeme bezbarvou úpravu řídce tekutým Osmo Čistým voskem č. 1101, který také u tohoto dřeva pronikne hluboko do pórů.

 

CO SE STANE, KDYŽ JSEM NANESL PŘÍLIŠ MNOHO MATERIÁLU PŘI ÚPRAVĚ PODLAHY?

Pokud jste nanesli příliš mnoho Tvrdého voskového oleje, doba schnutí se podstatně prodlouží. V tomto případě zajistěte dodatečné odvětrání. Otevřete okna a dveře, aby nátěr uschnul přírodní oxidací. Pokud by přitom došlo k poškození povrchu, odstraňte ho tak, jak je popsáno výše.

 

CO SE STANE, KDYŽ JSEM NANESL PŘÍLIŠ MÁLO MATERIÁLU?

Pokud jste nanesl příliš málo materiálu, mohou se vytvořit skvrny od vody a dřevo může vypadat poněkud „suše“ nebo „matně“. Naneste v každém případě dodatečný tenký nátěr s Osmo Tvrdým voskovým olejem.

 

OBSAHUJÍ OSMO PRODUKTY ŠKODLIVÉ LÁTKY?

Osmo produkty jsou založeny na pečlivě čištěných rostlinných olejích a voscích. Veškeré povrchy jsou dle uschlého nátěru nezávadné pro člověka, zvířata a rostliny (vhodné pro dětské hračky podle EN 71,3 a jsou odolné v potu a při naslinění dle DIN 53160).

 

BARVY A OCHRANA VENKU

JAK JE TŘEBA PŘIPRAVIT DŘEVO PŘED NÁTĚREM VENKU ?

Dřevěný podklad musí být čistý, suchý (max. vlhkost dřeva 20%) a nesmí být vystaven mrazu.

 

LZE BAREVNÉ ODSTÍNY OSMO COLOR PRODUKTŮ VZÁJEMNĚ MÍCHAT?

Ano, barevné odstíny stávajícího sortimentu výrobků lze vzájemně míchat v každém poměru. Osmo Selskou barvu 2404 jedlově zelenou lze například smíchat s Osmo Selskou barvou 2703 černošedou, aby se ztmavil barevný odstín.

Upozornění: Osmo Selské barvy lze na vyžádání dodat ve 186 barevných odstínech RAL-klasik a 1950 barevných odstínech NCS.

Upozornění: nesmíte míchat mezi sebou barvy určené pro venkovní použití s barvami určenými pro vnitřní použití.

 

JAKÉ DRUHY DŘEVA BY MĚLY BÝT VE VNĚJŠÍCH PROSTORÁCH TRVALE CHRÁNĚNY OSMO IMPREGNACÍ DŘEVA WR?

Použitím impregnace lze životnost druhů dřeva s nízkou odolností výrazně prodloužit. K těmto druhům dřeva patří především jehličnaté dřevo jako smrk/jedle a borovice.

 

JE OSMO IMPREGNACE DŘEVA WR SAMOSTATNÝ NÁTĚR?

Ne, Osmo Impregnace dřeva WR není samostatný nátěr. Aby se zaručila plná ochrana (UV-záření) a trvalá krása dřeva, je pro nezastřešené dřevo během tří měsíců nutný pokud možno pigmentovaný konečný nátěr (např. Osmo Selskou barvou nebo Osmo Jednorázovou lazurou).

 

ODKUD POCHÁZÍ NAPADENÍ HOUBAMI NA DŘEVĚNÝCH NÁTĚRECH VE VNĚJŠÍCH PROSTORÁCH A JAK JE LZE ODSTRANIT?

Nejčastěji se vyskytující houby vykazují tečkovité, někdy nahnědlé, ale většinou černé napadení. Mechový porost a řasa tvoří naproti tomu zelený povlak na nátěru. Tyto organismy zabarvující dřevo se mohou plošně rozšiřovat po celé fasádě. Napadení vznikne primárně vlhkostí a ostatními vlivy životního prostředí – obzvláště ve stinných polohách a v blízkosti vod nebo porostů. Dřevo jimi není narušeno. Povlak lze odstranit Osmo Gard Clean nebo s pomocí 5-ti procentního chlórového bělícího louhu (k dostání v drogériích). K ochraně dřevěně fasády zůstává pouze použití fungicidně a algicidně vybavených krycích nátěrů (Osmo Ochranná lazura na dřevo).

 

POSKYTUJÍ OCHRANNÉ OLEJOVÉ LAZURY UV OCHRANU?

Efektivní UV ochrany ve venkovním prostředí vystaveném povětrnosti lze dosáhnout lazurovým nátěrem.

Tmavé lazurové barevné odstíny poskytují lepší ochranu proti UV záření než světlé odstíny. Konečný nátěr Osmo UV ochranným olejem bezbarvým EXTRA č. 420 výrazně zlepší trvanlivost každého Osmo nátěru.

 

EXISTUJE PRO OBLAST VNĚJŠÍCH PROSTOR BEZBARVÝ NÁTĚR S UV OCHRANOU?

Ano, nový Osmo UV ochranný olej bezbarvý č. 410 obsahuje speciální bezbarvé obsažené látky, které nenechají UV světlo dopadnout na dřevo. Tím je prodloužen proces šednutí a zůstane zachován přírodní vzhled dřeva.

 

JAK TO, ŽE VYPADÁ NÁTĚR JINAK NEŽ BAREVNÝ ODSTÍN Z PLECHOVKY?

Lazury mohou podle druhu dřeva, na které budou natřeny, vyvolat jiný barevný výsledek. Tento odstín nemusí bezpodmínečně souhlasit s barevným vzorkem na plechovce. Doporučujeme na později co možná nejméně viditelném místě povrchu dřeva vyzkoušet, zda bude s lazurou dosaženo požadovaného výsledku.

 

JAK SE PROVÁDÍ ÚPRAVA DŘEVĚNÝCH PLOCH ZE DŘEVA BOHATÉHO NA OBSAŽENÉ LÁTKY?

Exotické dřevo (iroko, massaranduba, teak, bangkirai atd.) a zvláště na pryskyřici bohaté druhy dřeva (např. modřín a douglaska) obsahují látky, které dřevo činí odolným vůči plísni, modrání a hmyzu. Tyto látky obsažené ve dřevu mohou jako separační film zabránit proniknutí pojiv (přírodní rostlinné oleje) do podkladu dřeva a zpomalit schnutí barvy.

Doporučujeme proto před první úpravou dodržet dobu vystavení povětrnostním vlivům 2-3 měsíce. Impregnace není na základě přírodní odolnosti bezpodmínečně nutná.

Osmo Speciální terasové oleje na dřevo jsou speciálně přizpůsobeny přírodním barevným odlišnostem a vlastnostem mnoha druhů ušlechtilého dřeva. Propůjčí dřevu svěží, přírodní vzhled a příjemný, citelně hladký povrch. Při transparentně barevné úpravě dřevěných ploch doporučujeme konečný nátěr Osmo Terasovým olejem bezbarvým teak 007 nebo UV Ochranný olej bezbarvý č. 420 bezbarvým, aby se pigmenty chránily před oděrem. V případé hladkých povrchů etras je vhodné použít jako konečný nátěr po aplikaci terasového oleje s pigmentovým zabarvením tzv. Protiskluzový terasový olej bezbarvý č. 430.

Upozornění: K úpravě větších dřevěných ploch nabízí Osmo speciální Kartáč k natírání podlah (150 mm), který umožňuje profesionální barevnou úpravu ve stoje.

 

LZE NANÉST OSMO SELSKOU BARVU TAKÉ NÁSTŘIKEM?

Osmo Selská barva se nanáší v tenké vrstvě na čistý a suchý povrch dřeva pevným štětcem nebo Osmo Sadou k válečkování a natírání speciálně vyvinutou pro naše Color produkty. Pokud bude nanesena Osmo Selská barva nástřikem (např. pistolí s nádobkou), doporučujeme v každém případě dopracování štětcem.